Matovič oznámil ďalšie CELOPLOŠNÉ testovanie, ktoré sa má zrealizovať už v…!

Slovensko pravdepodobne čaká do vianočných sviatkov ešte jedno plošné testovanie antigénovými testami. Nákup 16 miliónov kusov má zabezpečiť rezort hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka.

Oznámil to premiér Igor Matovič po rokovaní vlády, ktorá vicepremiérovi schválila túto úlohu. O prípadných konkrétnych termínoch nateraz nehovoril, rozhodne sa o nich na zasadnutí konzília.

 

„Musíme nabrať odvahu a urobiť plošné testovanie. Ani jeden minister nemal výhrady. V prvom kole by sme otestovali všetky regióny. V druhom tie, ktoré dopadnú najhoršie a v prípadnom treťom okresy, kde zle dopadlo druhé kolo,” konštatoval.

Mohlo by vás zaujímať: Obrovský ŠOK! Dominika Gottová sa pokúsila o SAMOVRAŽDU!

Naznačil, že v hre je aj lockdown, čo by však nechcel. „Lockdown je najhoršie riešenie, pretože je finančne náročné pre štátny rozpočet. Som zástancom plošného testovania,” doplnil.

Ilustračná foto. Foto: TASR – Jaroslav Novák

Zároveň dodal, že sa ide do zlého obdobia nielen epidemiologicky, rovnako nebude situácii priať ani počasie. Zdôraznil, že plán komunitného testovania, ktorý navrhoval, sa neuskutočnil.

Matovič tvrdí, že epidemiológovia aj ústredný krízový štáb vyhodnotili plošné testovanie ako dôležité, pretože dokázalo skresať počet pozitívnych ľudí, ktorí denne pribúdali. Zároveň tvrdí, že keď nechceme, aby bol opäť veľký nápor na nemocnice, tak sa musí realizovať plošné testovanie. “Musíme mať preto zabezpečené dostatočné množstvo antigénových testov,” povedal premiér. Potvrdil, že plošné testovanie by sa malo uskutočniť podľa všetkého v decembrových termínoch.

Premiér naznačil, že ak budeme dobrý po novom nákupe, niekedy v apríli by sme si mohli povedať, že to máme pandémiu pod kontrolou.

Mohlo by vás zaujímať: Posledný účastník premien po šou pribral: Milan má opäť na váhe trojciferné číslo

Mimoparlamentný Hlas – sociálna demokracia vyzýva premiéra, aby ďalšie plánované celoplošné testovania boli striktne dobrovoľné. Za takýmto testovaním vidí strana jeho osobnú politickú hru.

“Igor Matovič ide opäť celé Slovensko zaťahovať do svojej osobnej politickej hry v podobe celoplošného testovania, hoci doteraz nevidíme jasný medicínsky význam tých predchádzajúcich. Vyzývame ho, aby ďalšie celoplošné testovanie nevhodnými antigénovými testami bolo striktne dobrovoľné,” uviedol líder Hlasu a expremiér Peter Pellegrini..

Kritizuje hrozby trestami. Premiér podľa neho musí presvedčiť ľudí, že jeho osobný nápad s testovaním je skutočnou zbraňou proti vírusu. “A nie hnať celý národ pod hrozbou trestov na odberné miesta,” zdôraznil.

zdroj: tvnoviny.sk