Dôležité varovanie profesora Krčméryho: To najhoršie má ešte len prísť!

Slovensko momentálne bojuje s druhou vlnou koronavírusu, pričom čísla potvrdených prípadov sú naozaj desivé. Konzílium odborníkov tak musí opäť pristupovať k sprísneniu bezpečnostných opatrení. Priebeh pandémie ostro sleduje aj profesor Vladimír Krčméry.

K aktuálnej situácií v krajine sa najnovšie vyjadril prednosta Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty UK, ktorý je uznávaný nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Podľa jeho slov sa nachádzame v druhej časti druhej vlny, ktorú nazval tzv. druhým vrcholom.

Mohlo by vás zaujímať: Črtá sa na Farme prvý párik? V posteli preskakujú iskry, padlo slovo LÁSKA!

Krčméry sa však obáva, že v budúcich týždňoch sa pandemické ochorenie COVID-19 zmieša s chrípkovou sezónou. ,,…aby nebola nová epidémia kombinácia chrípky a covidu. Ale aby nová epidémia bola len tzv. ,,len štandardná“ pandemická chrípka, ktorá každý rok prichádza. Získanie času v boji s každou epidémiou, nielen s covidom, je mimoriadne dôležité,“ povedal v rozhovore pre plusku.sk odborník na tropickú medicínu. Dve rôzne diagnózy s rovnakými príznakmi tak môžu spôsobiť chaos.

Podľa slov odborníka môže byť druhý vrchol pandémie ešte horší ako v prvej vlne. O to viac sú dôležité opatrenia, ktoré momentálne zavádza konzílium odborníkov. 60-ročný špecialista sa však domnieva, že by sa mal začiatok semestra na vysokých školách poposúvať. ,,Najnebezpečnejšia udalosť, na ktorú sa musíme veľmi dobre pripraviť, je ubytovávanie študentov, či už zahraničných alebo domácich na vysokoškolských internátoch,“ upozorňuje držiteľ štátnej ceny.

Mohlo by vás zaujímať: Peter Pellegrini sa pochválil dôležitou ženou: Takto vyzerá jeho sestra!

Analýza potvrdených prípadov ukázala, že najviac pacientov je po 60-ke, no veľké množstvo nakazených je aj vo veku 40 rokov a vyššie. Mnohí odborníci sa však pri prepuknutí pandémie domnievajú, že ohrozenými budú predovšetkým deti a mládež. ,,Prax nás učí, že očkovaním a preventívnymi opatreniami sa podarilo zatiaľ zlikvidovať všetky epidémie,“ dodal Krčméry.

zdroj: hitky.sk