Prekonali ste COVID-19 bez toho, aby ste o tom vedeli? TAKTO to zistíte!

V súvislosti s koronavírusom Svetová zdravotnícka organizácia poukazuje predovšetkým na najčastejšie príznaky, ktorými sú záchvaty suchého kašľa či teplota dlhodobo vyššia ako 38°C. Tieto symptómy však nie sú ani zďaleka jediné a nemusia sa prejaviť u každého. Štúdie hovoria o tom, že najmä ľudia s lepšou imunitou ani nemusia vedieť, že sú nakazení!

Prečo je dôležité dodržiavať karanténu a medzi ľudí chodiť len s ochranou a iba v nevyhnutných prípadoch? Nielenže sa tak nenakazíme my, no taktiež neprenášame vírus ďalej, ak už sme jeho nositeľmi. Najväčšie riziko prenosu na zdravého človeka totiž hrozí v čase, keď sa COVID-19 ešte neprejavuje. A možné je aj to, že sa napokon ani nijako výrazne neprejaví.

Ak sa ste na sebe spozorovali jeden či viac z týchto príznakov, môže to naznačovať, že ste boli (alebo dosiaľ ešte ste) skrytým prenášačom koronavírusu.

Mohlo by vás zaujímať: DÔLEŽITÉ! Vďaka tejto tabuľke zistíte, či môžete byť nakazení vírusom!

1. Strata čuchu

Náhlu anosmiu hlásila až tretina potvrdených pacientov v Číne, Taliansku a Južnej Kórei. Mnohí z nich pritom okrem tohto symptómu netrpeli žiadnym iným. Strata čuchu sa podľa zistení zvykne prejavovať najmä u mladších pacientov s výbornou imunitou.

2. Hnačka

Tráviacimi problémami trpí z času na čas najmä pri nevyváženej strave väčšina ľudí. Patria k prvým ťažkostiam, ktoré sa zvyknú pri prítomnosti COVID-19 v tele objaviť, zbystriť pozornosť ale treba hlavne v prípade, ak sa začnú zhoršovať. Odhaduje sa, že až 83 % ľudí, ktorí v dôsledku koronavírusu trpia hnačkou, tiež čoskoro stratia chuť do jedla.

3. Zápal spojiviek

Ide o pomerne bežný príznak vírusových ochorení. Oči sú viditeľne začervenané, môžu páliť či svrbieť a sprievodnou ťažkosťou býva tiež hnis okolo mihalníc, vďaka ktorému sa zvyknú oči počas spánku doslova zalepiť. U citlivejších ľudí sa síce môže tento problém objaviť aj vplyvom klimatizácie alebo silného vetra, no aktuálne sa na zápal spojiviek treba pozerať i ako na potenciálny symptóm koronavírusu.

4. Bolesť brucha

Bolesť je často spojená aj so samotnou hnačkou, v nemocniciach sa však čoraz častejšie objavujú nakazení, ktorí okrem kŕčov a bolesti v bruchu nevykazujú vôbec žiadne iné príznaky. Môže za tým byť i zápal pľúc v spodnej časti v počiatočnom štádiu.

5. Extrémna únava

Únava je bežným sprievodným ukazovateľom choroby, v prípade koronavírusu však ide o tak extrémnu vyčerpanosť, že človek ani nedokáže vstať z postele.

Mohlo by vás zaujímať: Šok na Farme: Po trpkom rozchode to kráska dala dokopy s víťazom šou!

V týchto dňoch je ťažké povedať, či svetu viac vládne strach alebo samotná pandémia. Netreba preto hľadať príznaky tam, kde nie sú a obávať sa nákazy, pretože už len samotný stres a hormóny, ktoré sa v dôsledku neho vyplavujú, nám oslabujú imunitu. Majme teda voči súčasnej situácii rešpekt a držme sa odporúčaní, ale – ako už bolo mnohokrát povedané – nepodliehajme panike. Život tak bude omnoho jednoduchší.

zdroj: slovakwoman.sk